SOCIETY FOR INTEGRATIVE AND COMPARATIVE BIOLOGY ANNUAL MEETING
January 5-9, 2004, New Orleans, Louisiana

Schedule of Events

Download MS Word (.doc) file of the Schedule Grid

This grid is subject to change. Changes will be posted here as soon as they become available.

EVENTS/FUNCTIONS

Monday, January 5 - Day 1

Tuesday, January 6 - Day 2

Wednesday, January 7 - Day 3

Thursday, January 8 - Day 4

Friday, January 9 - Day 5

SPECIAL SESSIONS & EVENTS

Times as noted

"Tribute to Aubrey Gorbman"

Howard Bern, 6:30 pm Carondelet

Opening Session-Plenary Address

John A. McLachlan - "Environmen-tal signaling: A systems biology approach to human and ecological health" 6:50-7:50pm Carondelet

Bartholomew Award/Lecture-Jason Podrabsky- "From mud puddles to microarrays: Searching for the molecular basis of eurythermy and diapause in the annual killifish Austrofundulus limnaeus" 6:30-7:30pm

Bern Lecture-Yoshitaka Nagahama - "The plasticity of fish gender: An evolutionary basis for sex determination and differentiation in vertebrates"- 6:30-7:30pm

AMS Past Presidential Address Mary Beth Thomas - "Hydractinia - a builder of miniature reefs"

1:00-2:00 pm


SYMPOSIA

8:00am-3:20pm unless otherwise noted in program





  • Basal Metazoa (am)

  • Bateman’s Principles (am)

  • Thermal Reaction Norms (am)

  • Bartholomew

  • EcoPhysiology & Conservation (pm)

  • Basal Metazoa (am)

  • Bateman’s Principles (am)

  • Thermal Reaction Norms (am)

  • Evolutionary & Comp Phys (am)

  • Ethanol Consumption

  • EcoPhysiology & Conservation

  • Evolutionary & Comp Phys (am)

  • Sponges (am)

  • Sequences in Natural Sciences

  • Morphological Innovations

  • Wake Minisymposium (pm)

  • Neurobiology (pm)

  • Physiol Reg Mechanisms (pm)

  • Wake Minisymposium (am)

  • Sponges (am)

  • Neurobiology (am)

CONTRIBUTED PAPER SESSIONS

8:00am-3:20pm unless otherwise noted in program


Int & Comparative Issues (am)

Morphology (am)

Regulatory Biology (am)

Development

Ecology & Behavior

Evolution x2 all day

Morphology x2 all day

Ecology & Behavior (pm)

Evo Devo (pm)

Comp Session to Basal Metazoa (pm)

Ecology & Behavior

Physiology & Biochemistry x2 all day

Morphology x3 all day

Regulatory Biology

Evo Devo (pm)

Evolution (pm)

Morphology (pm)


Comp Session to Bartholomew (am)

Ecology & Behavior (am)

Evo Devo (am)

Physiology & Biochemistry (am)

Ecology & Behavior

Evolution

Morphology x3 all day


Development (am)

Ecology & Behavior (am)

Evolution x2 (am)

Int & Comparative Issues (am)

Morphology (am)

Physiology & Biochem (am)

Regulatory Biology (am)


POSTER SESSIONS

Exhibit Hall

Please treat the viewing times as equivalent to the period when oral papers are presented.

Poster Session 1 set up:

5:00-8:00pm

Poster Session 1

Authors present: 3:20-5:30pm

Poster Session 1 teardown: 5:30-6:00pm

Poster Session 2 set up: 6:00-8:00pm

Poster Session 2

Authors present 3:20-5:30pm

Poster Session 2 teardown: 5:30-6:00pm

Poster Session 3 set up: 6:00-8:00pm

Poster Session 3

Authors present 3:20-5:30pm

Poster Session 3 teardown:5:30-6:00pm


EXHIBIT HOURS

Exhibit Hall; Coffee breaks-9:40-10:20am & 3:20-3:40pm

Exhibitor set-up Noon-8:00pm

9:30am-6:00pm Open

9:30am-6:00pm Open

9:30am-6:00pm Open


COMMITTEE & BOARD MEETINGS

Noon-1pm

unless otherwise noted in program


Executive Committee

3:00-5:30pm


2003 SICB Nominating Committee

Div Chrs Pres/Pres-Elect

Division Program Officer & Affiliated Societies

Public Affairs Comm

Student Support Committee 7:30-10:00pm

Advisory Committee 7-8am

Editorial Board

SICB Division Secretaries

AMS Executive Committee

8:00-11:00pm

Vendor Appreciation Breakfast

8:00am-9:00am

Education Council

Executive Committee Meeting

7:00am-9:00am

BUSINESS MEETINGS

5:30-6:30pm unless otherwise noted


DAB Business Mtg

DCPB Business Mtg

DIZ Business Mtg


DCE Business Mtg

DDCB Business Mtg

DEDB Business Mtg

DEE Business Mtg

DNB Business Mtg

DSEB Business Mtg

DVM Business Mtg

TCS Business Mtg

AMS Business Meeting

2:00-3:20pm

SICB Business Meeting

5:30-6:30 pm


WORKSHOPS & PROGRAMS


Times as noted

Student First Timer Orientation

5-6pm


Media Workshop 6:30-8:30pm


DPOs & Symp Organizers - San Diego Noon-1pm

ADInstruments Wksp 6:30-8:00pm

Evolution Town Mtg 6:30-8:30pm

NSF Session with Judy Verbeke
Noon-1:00pm

Systematics for Dummies Wkshp
6:00-7:00pm

NSF with Bill Zamer 6-7:30 pm

 

SOCIAL EVENTS


Times as noted

Welcome Reception

7:50-9:30pm Mardi Gras Ballroom

Companion Orientation Prog/

Cont.Bkfst 9:00-10:00am

SICB Grad/Postdoc Lunch & Job Prep Wkshp Noon-1:00pm

DCPB Social 7:30-8:30pm

SRC Breakfast 6:30am-8:00am

DEDB/DDCB Social 6:30-7:30 pm

DVM Social 6:30-7:30pm

DIZ/DEE/AMS/TCS Social 6:30-8:00pm

DCE Social 7:30-8:30pm

AMS Luncheon Noon-1:00pm

DNB Social 6:30-7:30pm

Society-wide Social in Honor of Students and Postdocs 7:30-9:30pm

Zydeco Band ?? pm


REGISTRATION

10:00am-8:00pm

7:00am-5:00pm

7:00am-5:00pm

7:00am-2:00pm

7:00am-Noon



SICB GRID 2004

Divisions:

DAB Animal Behavior

DCE Comparative Endocrinology

DCPB Comparative Physiology & Biochem

DDCB Developmental & Cell Biology

DEDB Evolutionary Developmental Biology

DEE Ecology & Evolution

DIZ Invertebrate Zoology

DNB Neurobiology

DSEB Systematic & Evolutionary Biology

DVM Vertebrate Morphology


Co-sponsoring Societies

ABS Animal Behavior Society

AMS American Microscopical Society

PES/ESA Physiological Ecology Section of the Ecological Society of America

TCS The Crustacean Society